(Nie)zwykły Szczecin. SSM – czyli Szczecińskie Spacery Miejskie

Szczecin jest bardzo pięknym, choć przez wielu niedocenianym miastem. Na co dzień zapominamy o tym, że nasze miasto ma również bogatą historię. „Paryż północy”, jak mawia się o Szczecinie, kryje w swoich zabytkach wiele tajemnic i legend. Miałam okazję przekonać się o tym w minioną sobotę, dzięki wycieczce, którą oprowadzał Tomasz Wieczorek. Jest on przewodnikiem turystycznym po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim.

Studiował kierunek Pedagogika w specjalności Edukacja Turystyczna na Wyższej Szkole Humanistycznej w Szczecinie oraz kierunek Historia w specjalności Regionalno-Turystycznej na Uniwersytecie Szczecińskim. Pan Wieczorek jest także pomysłodawcą i koordynatorem projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły”, której jest również współautorem.  Jest także twórcą koncepcji zrealizowania filmu „Zamek wśród atrakcji Pomeranii”, kart edukacyjnych oraz gry planszowej po szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich – wykonanych w projekcie „Zamierzenie modelowe – Sieć Atrakcji Pomerania” , autorem tekstu i koncepcji przewodnika dla dzieci pt. „Zwiedzamy Zamek” oraz współautorem współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem „Zamek Szczeciński”. Pan Wieczorek jest członkiem komisji egzaminacyjnych na przewodników turystycznych, powoływanych przez Urząd Marszałkowski oraz Kierownikiem Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (działu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie), które współorganizował od 1996 roku. Od lat również zaangażowany jest w propagowanie wiedzy dotyczącej Dynastii Gryfitów i ich Księstwa Pomorskiego, Szczecina jak również samej Mapie Lubinusa.
Na co dzień Pan Wieczorek prowadzi systematyczne zwiedzania Zamku oraz miasta Szczecina ukierunkowane na przybliżanie walorów turystycznych, kulturowych i historycznych, m.in.: w ramach Pikniku na Odrą akcja „Pokaż Szczecin swoim dzieciom” oraz „Pokaż Szczecin swoim gościom”, czy też zwiedzania Zamku dla grup przedszkolnych i szkolnych połączonych z inscenizacjami na temat historii oraz legend, przy okazji rocznicy ślubu księcia Bogusława X z królewną Anna Jagiellonką, urodzin Lubinusa oraz rocznicy nadania Szczecinowi praw miejskich.
Jestem pasjonatką historii, więc, gdy usłyszałam o spacerze, organizowanym właśnie przez Pana Wieczorka, postanowiłam wzbogacić swoją wiedzę. Grupa spotkała się w południe na Alei Kwiatowej i następnie udał się wraz z przewodnikiem trasą pt. Stary Szczecin z mapy Lubinusa.

W czasie zwiedzania mieliśmy przyjemność posłuchać historii związanych z powstawaniem Szczecina, jego rozbudową, a także związanych z miastem legendami. Przewodnik, jako, że jest profesjonalistą, posiadał mikrofon, więc niezależnie od miejsca w jakim danym czasie się znajdowaliśmy, bardzo dobrze słyszeliśmy wszelkie przekazywane nam informacje. Podczas trwającego ponad dwie godziny spaceru, dzielił się swoją szeroką wiedzą, opowiadał nam o budowie i losach m.in. Bramy Królewskiej, Kościoła św. Piotra i św. Pawła, Centrum Dialogu „Przełomy”, tzw. domków profesorskich, Zamku Książąt Pomorskich czy Pałacu pod Globusem. Przewodnik wzbogacał nam stopniowo wiedzę opowieściami dotyczącymi „pompastycznego” Szczecina, wędrujących po naszym mieście zabytkach oraz informacjami dotyczącymi Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

W trakcie spaceru przewodnik chętnie z nami żartował i dzielił się anegdotami dotyczącymi miasta, bądź z jego niegdysiejszymi sławnymi mieszkańcami.

Pan Wieczorek na prośbę jednego z uczestników zdradził nam także adres zamieszkania Zofii Fryderyki Augusty, później znanej światu jako Katarzyna II Wielka. Przyznam, że grupa była bardzo zainteresowana omawianymi tematami. Niektórzy notowali, inni robili zdjęcia. Właściwie co chwilę pojawiały się nowe pytania, na które Pan Wieczorek bardzo chętnie odpowiadał i rozwiewał wszelkie wątpliwości. Panowała bardzo sympatyczna atmosfera i nikomu nie straszne były niesprzyjające warunki pogodowe. Gdyby nie fakt, że mieliśmy ograniczony czas, chętnie byśmy dalej słuchali pasjonujących opowieści.

Nic straconego! Nie była to jedyna okazja, by poznawać uroki miasta. Kolejna bowiem pojawi się już 21 stycznia 2017 r. – Free Walking Tour Serce Szczecina – Pomagamy Pawełkowi (tutaj znajduje się więcej informacji o zbliżającym się wydarzeniu https://www.facebook.com/events/108233736340494/). Będzie można połączyć zatem przyjemne z pożytecznym, ponieważ cały dochód z napiwków uczestników zostanie przeznaczony na pomoc Pawełkowi – chłopcu, który cierpi na zespół wad wrodzonych.

Zachęcam gorąco wszystkich do spędzenia w miłej atmosferze wolnego czasu. Jestem przekonana, że nie będą to zmarnowane chwile i nikt nie będzie żałował. Opowieści i ciekawostki dotyczące Szczecina, którymi z przyjemnością podzieli się przewodnik oczarują każdego, niezależnie czy ktoś jest pasjonatem historii, czy dopiero zaczyna się nią swoją przygodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *